Sextanty, Astronavigace
|
Filtrování zboží - celkem zboží: 20 |
Úvodem:
Proč se vůbec v dnešní "moderní" době zabývat astronavigací pomocí sextantu? Když znáte odpověď, ale nevíte jaký typ sextantu si pořídít zkuste si otevřít následující dokument, který vám třeba pomůže trochu se zorientovat.
Praktický průvodce při výběru sextantu najdete zde.
Základy astronavigace - učebnice Petra Scheiricha, která je k dispozici zdarma pro účastníky kurzů astronavigace.
Poznámka autora:
Učebnice a zároveň praktická příručka pro ty, kteří s astronavigací začínají. Vysvětluje základní pojmy užívané v astronavigaci, práci se sextantem a Námořním Almanachem, dvě hlavní metody používané v astronavigaci - metodu pravého poledne a metodu interceptu,
i něco navíc.
Obsah:
- Úvod
- Souřadnice a jednotky užívané v astronavigaci
- Sférické souřadnice
- Obzorníkové (azimutální) souřadnice
- Rovníkové (ekvatoreální) souřadnice
- Námořní míle
- Sextant a jeho použití
- Princip a základní prvky sextantu
- Seřízení a odečet hodnoty
- Davis Mark 3
- Davis Mark 15
- Kde lze zakoupit sextant
- Měření výšky nebeských objektů pomocí umělého horizontu
- Měření výšky nebeských objektů nad mořským horizontem
- Opravy měřené výšky
- Refrakce
- Paralaxa
- Semidiameter
- Souhrn oprav
- Přesný čas
- Metoda pravého poledne
- Základní principy
- Měření a zpracování
- Oprava zeměpisné délky určené ze stanovení pravého poledne
- Zeměpisná šířka z výšky Polárky
- Šířka určená z horní nebo dolní kulminace Polárky
- Šířka ze dvou výšek Polárky s odstupem 11 h 58 m
- Šířka určená z jedné výšky Polárky
- Použití Nautical Almanacu
- Navigační hvězdy
- Metoda interceptu
- Princip stanovení polohy ze dvou měření výšek
- Nahrazení pozičních kružnic pozičními liniemi
- Chyba v určení fix-u. Které objekty pro měření si vybrat.
- Změna polohy mezi měřeními, přenesení pozičních linií
- Stanovení fix-u z více pozičních linií
- Rekapitulace a pár poznámek k měření výšek
- Stanovení výšky (Hc) a azimutu (Zn) objektu
- Stanovení Hc a Zn pomocí webové služby
- Stanovení Hc a Zn pomocí softwaru
- Navigator Light 32
- Interactive Computer Ephemeris 0.51 (ICE)
- Stanovení Hc a Zn výpočtem
- Stanovení Hc a Zn pomocí nomogramu
- Nautical Almanac
- Nalezení GHA a deklinace Slunce
- Nalezení GHA a deklinace Měsíce
- Nalezení GHA a deklinace planety
- Nalezení GHA a deklinace hvězdy
- Nalezení okamžiku pravého poledne na nultém poledníku (GN)
- Tabulky korekcí na refrakci a paralaxu
- Mořský horizont, dolní nebo horní limbus
- Umělý horizont - výška středu disku
- Online Nautical Almanac
- Příprava na měření, občanský a nautický soumrak
- "Recept" na metodu pravého poledne
- Měření s umělým horizontem, použití Nautical Almanacu
- Měření nad mořským horizontem, použití Nautical Almanacu
- "Recept" na metodu interceptu
- Měření s umělým horizontem, použití Nautical Almanacu
- Měření nad mořským horizontem, použití Nautical Almanacu
- Zákres pozičních linií
Seznam symbolů a zkratek Literatura a odkazy
Astronavigace - obsah skript
1. Úvod 2. Princip astronavigace 3. Základy astronavigace 3.1. Nautický trojúhelník 3.2. Astronomická poziční linie – a.p.l. 4. Měření výšky 4.1. Odčítání úhlů 4.2. Praktická práce se sextantem 5. Oprava výšky 5.1. Chyby sextantu 5.1.1. Chyba kolmosti pohyblivého zrcátka (Perpendicularity Error) 5.1.2. Chyba kolmosti pevného zrcátka (Side Error) 5.1.3. Chyba indexu (Index Eror – I.E.) 5.2. Oprava změřené výšky 5.2.1. Oprava změřené výšky Slunce 5.2.2. Oprava změřené výšky Měsíce 5.2.3. Oprava změřené výšky hvězd a planet 5.2.4. Oprava zahrnující atmosférické podmínky 6. Měření času 41 6.1. Převod času na úhly 6.2. Převod úhlu na čas 6.3. Pásmový čas 6.4. Chronometr 7. Nautický Almanach 7.1. Hodinový úhel a deklinace Slunce 7.2. Hodinový úhel a deklinace Měsíce a planet 7.3. Hodinový úhel a deklinace hvězd 7.4. Výpočet místního hodinového úhlu LHA 7.5. Východ a západ Slunce 7.6. Východ a západ Msíce 8. Řešení nautického trojúhelníku 8.1. Tabulky NP 401 (H.O. 229) 8.2. Tabulky AP 3270 8.3. Norie´s Nautical Tables 8.4. Concise Sight Reduction Tables 9. Vykreslení a.p.l. 10. Zempisná šíka z kulminace 11. Zempisná šíka z Polárky 12. Celková oprava kompasu 13. Identifikace hvězd
Ideální pomocník při astronavigaci. Pro ČR a SR jsme získali práva distribuce programu Navigator od brazilského tvůrce programu Omara Reise. Při objednání vám program zašleme emailem. Program je v jeho nejnovější verzi V 5.
Registrovaná verze umožňuje vše co sharewarová verze plus:
- je přepracovaná část Star Finderu
- Prohlížeč map s podporou vektorových a rastrových map
- obsahuje GPS interface, připojenou GPS můžete zakreslovat svoji pozici, uchovávat trasy
- Vylepšená astronavigace, lepší poledníkový průchod
- Automatický přenos poziční linie LOP při výpočtu astronomické pozice
- tisk stránek nautického Almanacu, při tradiční metodě navigování
- výpočet jednotlivých etap trasy
- program pro tvorbu vektorových map a pro import rastrových gif a jpg map
- excelentní podpora tisku, dokonce ani když nebudete mít program na palubě, tento program vám pomůže výtiskem všech potřebných navigačních dat a map.
Plastový kryt pro sextant MKR-3 slouží jako ochrana sextantu před poškozením při přenášení přístroje nebo uskladnění.
Historický astronomický přístroj, který dříve astronomové, astrologové, navigátoři a další používali jako sextant, na určování a předpovídání poloh hvězd a Slunce, určování místního času podle místní zeměpisné délky a naopak, k zeměměřickým účelům a pro triangulaci.
Ve své době šlo o velmi sofistikovaný přístroj. Je vhodný pro určování pozic hvězd ro roku 20146. Díly jsou vytištěny a velmi přesně předvyříznuté na "pozlacené" kartonové desce. Součástí je originál anglický 21 stránkový booklet o historii astrolábu.
Průměr astrolábu je 8 3/8".
Vyrobíte si funční přístroj sloužící jako sextant, dohledáte polohu hvězd, určíte čas a polohu a zároveň máte báječnou příležitost zkusit si navigaci podle této historické pomůcky.
Přístroj, který nesmí chybět pro hvězdnou navigaci. Rozměry 152 x 102 x 38mm
Umělý horizont pro Astru III umožňuje praktická cvičení pokud nejste na palubě nebo v dosahu horizontu moře. Pro mořeplavce z Česka je to tedy úžasný doplněk. Nepotřebujete ani miskový umělý horizont např. od Davisu (který ale díky klidné a přesné hladině zajišťuje mnohem vyšší přesnost naměřených hodnot). Nicméně i tímto umělým horizontem si nacvičíte a ověříte svoje navigační schopnosti.
Průhledový tunel nezvětšuje zorné pole a nahradí váš stávající dalekohled sextantu. Použití je možné s půleným i celým zrcátkem. Pravá strana hledáčku je oddělena vodorovnou vlasovou linkou. Čtení hodnot sextantu je už stejné jako při odečítání výšky na moři.
Příjemný plastový sextant pro studenty, amatéry i pro profesionály do nepříznivých podmínek. Doporučujeme zakoupit plastový ochranný kryt ze stejné kategorie pro úschovu ve stísněných prostorách, kde zabrání poškození přístroje. Rozlišení přístroje jsou 2 úhlové minuty. Provedení - černý plast.
Sextant je použit profesionály, studenty a amatérskými navigátory. Úplný oblouk 7° (178mm), 4 stínítka, odolný vůči korozi.
Se sextantem získáte zdarma tašku Marine4U, doporučujeme absolvovat kurz Astronavigace.
Náhradní tradiční zrcátko pro Astru IIIB nebo Astru III professional. Zrcátko u kterého pouze pravá polovina je s odrazivou vrstvou.
Náhradní plné polopropustné zrcátko pro Astru IIIB nebo Astru III professional. Lze zaměnit s půleným zrcátkem. Plné polopropustní zrcátko vidí najednou horizont i měřený objekt, ale ubírá světelnost a proto je používané většinou začátečníky. Po získání cviku při měření je možné plné zrcátko vyměnit za půlené.
Příjemný plastový sextant pro studenty, amatéry i pro profesionály do nepříznivých podmínek. Doporučujeme zakoupit plastový ochranný kryt ze stejné kategorie pro úschovu ve stísněných prostorách, kde zabrání poškození přístroje. Rozlišení přístroje jsou 2 úhlové minuty. V ceně je plastový kryt, který ochrání přístroj před poškozením při uskladnění.
Tento kvalitnější dalekohled s větším zvětšením velmi dobře pomáhá při seřizování sextantu a při měření „výšky“ slunce nad horizontem, kdy je velikost kotoučku slunce v okuláru větší a tím se lépe definuje tečný bod kotouče slunce na vzdáleném horizontu. Přesnost měření se tak zlepšuje. Rovněž určování času z měření úhlové vzdálenosti Měsíce od hvězd nebo Slunce je pomocí tohoto dalekohledu lépe a přesněji proveditelné. Na obrázku má tento dalekohled navíc na okuláru nasazenou gumovou clonu pro oko, která se objednává jako příslušenství zvlášť. Tento dalekohled má přesné rybinové vedení přímo pro sextanty Astra IIIB a Astra III Professional, takže montáž výměnou za původní dalekohled je velmi jednoduchá. Důležitou vlastností dalekohledu je chyba kolmosti vůči rámu sextantu. Tento dalekohled je vyrobený tak, aby měl nulovou chybu kolmosti optiky. Výrobce uvádí, že použití poloviny z jiného starého dalekohledu a přišroubování k tělu sextantu způsobuje běžně až 3 stupňovou odchylku od kolmosti, které představují chybu měření výšky 3 minuty tedy 3 míle přidané nepřesnosti! Proto je tento dalekohled optimální volbou jako doplněk sextantu.
Sextant DAVIS je vyroben z plastu. Má 7 stínítek a dalekohled 3 x 27 mm. Rozměr rámu 7 palců, rozsah měření -5° až +120°, stříbřené půlené zrcátko. Dodává se s kufříkem a manuálem.
Vylepšený sextant pro všechna použití. Vyrobený z kvalitního šedého plastu. Plný 7° oblouk, 7 stínítek, trojnásobný dalekohled. Dodává se s kufrem a LED osvětlením.
Kvalitní sextant AstraIIIB v kovovém provedení. Půlené zrcátko. Kvalitní dalekohled 3,5x50, Rám z duralu odolává agresivnímu prostředí na lodích i v mořských oblastech. Provedení s osvětlením stupnice pro noční měření. Sextant je dodávaný s dřevěným kufříkem.
- Rozsah měření: -5 ° to 130 °
- Přesnost měření: + / - 20 "
- Stoupání šroubu: 1 "
- Možnost odečtení hodnoty: 0.2 "
- Horizontální zrcátko: Ø 50 mm
- Indexové zrcátko: Ø 50 mm
- Hmotnost sextantu: 1.3 kg
- Váha kufříku: 3.7 kg
- Rozměry kufříku: 340 x 270 x 160 mm
Lze objednat mnoho příslušenství:
Zrcátko s plným horizontem, vynikající prismový dalekohled 7x35 pro snažší odečet, oční stínítko, nácvikový bublinkový horizont.
Tato profesionální verze sextantu Astra III Professional v kovovém provedení vychází z levnějšího modelu Astra IIIB. Liší se provedením úhlové stupnice, kdy je k duralovému rámu napojeno bronzové ozubení, které je možno obrábět s lepší přesností a menšími vůlemi. Podobnou konstrukci má většina profesionálních sextantů. Získala se tak velmi dobře vyvážená a lehká konstrukce sextantu. Nicméně je oproti sextantu IIIB těžší o 225 gramů právě díky lepšímu bronzovému ozubení. Rukojeť tohoto sextantu má také kvalitnější provedení. Má standardní půlené zrcátko. Kvalitní dalekohled 3,5x50, Rám z duralu odolává agresivnímu prostředí na lodích i v mořských oblastech. Provedení s osvětlením stupnice pro noční měření. Sextant je dodávaný s dřevěným kufříkem.
- Rozsah měření: -5 ° to 130 °
- Přesnost měření: + / - 15 "
- Stoupání šroubu: 1 "
- Možnost odečtení hodnoty nonia: 0.2 "
- Horizontální zrcátko: Ø 50 mm
- Indexové zrcátko: Ø 50 mm
- Hmotnost sextantu: 1.5 kg
- Váha kufříku: 3.7 kg
- Rozměry kufříku: 340 x 270 x 160 mm
Lze objednat mnoho příslušenství:
Zrcátko s plným horizontem, vynikající prismový dalekohled 7x35 pro snažší odečet, oční stínítko, nácvikový bublinkový horizont.
Umožňuje měření výšky v klidných podmínkách na moři, kdy díky mlze nebo tmě není horizont vidět. Připojuje se ke zdroji v rukojeti sextantu a má stmívací funkci pro měření výšky slabých hvězd.
| |
|
U zboží zvolte Přidat do oblíbených.
|